سفارش تبلیغ
صبا
http://holool.ParsiBlog.com
 
قالب وبلاگ

نقدی برکتاب نرم افزارهای اداری و تکمیلی شاخه ی کاردانش

کتاب نرم افزارهای اداری تکمیلی در درس رلیانه کارپیشرفته به همراه دو کتاب دیگر یعنی برنامه نویسی مقدماتی و سیستم عامل پیشرفته در شاخه کاردانش در رشته ی کامپیوتر و گرایشهای طراحی صفحات وب ،تصویرسازی و تولید چند رسانه ای تدریس می شود.این کتاب اشکالاتی دارد که به پاره ای از آنها در اینجا اشاره میکنم.

1.عدم تناسب محتوای کتاب با نام کتاب.

2.تعدد نرم افزارهای مطرح شده در کتاب.بطوریکه از هر نرم افزار فقط بخش کوچکی را طرح کرده اند و اشاره ای گذرابه این نرم افزارها شده است.که اصلا با نام تکمیلی که بر این کتاب گذاشته شده است همخوانی ندارد.

3.در این کتاب به هنر جویان نرم افزارهایی آموزش داده میشود که هنر جویان در درس رایانه کار مقدماتی با آنها اشنا شده اند.مانند نرم افزارهای مجموعه آفیس .آن هم به گونه ای که مطالب این کتاب اصلا تکمیل کننده مباحث قبلی نیست و هنر جویان با امکانات پیشرفته ی این نرم افزارها در این کتاب اشنا نمی شوند.بلکه مطالب قبلی فقط تکرار می شود.

4.اموزش نرم افزارهایی که اهمیت کاربردی و اداری کمی دارند.اگر با کمی دقت به مطالب این کتاب بنگرید نرم افزارهایی مثل one noteوvisio جزء نرم افزارهایی که در محیطهای اداری سازمانها و شرکتها مورد استفاده قرار میگیرند نیستند.از این قبیل نرم افزارهای بسیار یافت میشود که کاربران کامپیوتر و به الاخص هنرجویان بایستی خود به دنبال فراگیری آنها باشند.چون مباحث فنی و تخصصی کمی دارند و کاربران با کمی کار کردن در محیط ساده ی این گونه نرم افزارها با امکانات آنها آشنا میشوند.امّا با چایگزین کردن نرم افزارهایی که جنبه ی کاربردی و اداری دارند می توان این نقیصه را جبران کرد.و از طرفی نرم افزارهایی آموزش داد که مباحث فنی و تخصصی دارند.آموزش این گونه نرم افزارها با توجه به تکرار آنها در دروس قبلی بی انگیزگی را برای هنر جویان در پی خواهد داشت.

5.تعددنرم افزارها اصلا به معنای تکمیل کردن مباحث نیست. چه بسا آموزش یک نرم افزار قوی و کاربردی تمام مطالب آموزشی مطرح شده در این گونه نرم افزارها را در بر گیرد.مثلا می دانیم که در عرصه ی کارهای تصویری و گرافیکی نرم افزارهای زیادی وجود دارد.امّانرم افزار فتوشاپ اکثر مطالب مطرح شده در این عرصه را پوشش می دهد.و با توجه به وقت تدریس در طول سال تحصیلی نیازی نیست که به هنرجویان کلیه ی نرم افزارهای این عرصه آموزش داده شود.بلکه اموزش کامل و جامع فتو شاپ یا کرل دراو کفایت میکند.

6.قرار دادن این کتاب در درس رایانه کار پیشرفته و اختصاص وقت کم به این کتاب مطلوب نیست چون دو کتاب برنامه نویسی مقدماتی و سیستم عامل پیشرفته خود مطالب سنگین زیادی دارندو بهتر است کتاب برنامه نویسی که مطالب سنگینتری دارد از این درس جدا شود ووقت جداگانه ای به آن اختصاص داده شود.

7. چون هنر جویان با سیستم عامل لینوکس درکتاب سیستم عامل آشنا می شوند و از طرفی مچموعه ی افیس را در درس رایانه کار مقدماتی می اموزند. لذا نیازی نیست که مباحث موجود در open office مجدد تکرار شود .از طرفی تهیه ی نسخه ی این نرم افزار که در محیط ویندوز نصب میشود دشوار است که بهتر می بود همراه کتاب سی دی این مجموعه ارائه می گردید.

8.ارزشیابی هنر جویان در پایان دوره ی آموزش این کتاب دشوار است به دلیل تعدد نرم افزارها  معمولا مقدور نیست .بگونه ای که با ید وقت زیادی جهت ارزیابی آموخته های هنر آموزان صرف کرد.تا مطالب مهم کتاب پوشش داده شود.

اینها فقط بخشی ازایراداتی بود که به ذهنم رسید ضمن تشکر و قدردانی از مولفین کتاب پیشنهاد می گردد محتوای کتاب را بطور اساسی تغییر دهند و بخصوص پیشنهاد میگردد که نرم افزارهایی اموزش داده شود که واقعا جنبه ی کاربردی -اداری و حرفه ای داشته باشند امیدوارم مسولین مربوطه با دقت لازم در محتوای کتاب حد اقل نقدهای مطرح شده را در نظر گیرند و اصلاحات و یا دگرگونی لازم را انجام دهند. با عرض پوزش از مولفین محترم کتاب...
[ شنبه 90/9/19 ] [ 5:53 عصر ] [ شول ] [ نظرات () ]


.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

موضوعات وب
لینک های مفید
صفحات دیگر
امکانات وب


بازدید امروز: 109
بازدید دیروز: 69
کل بازدیدها: 640555