سفارش تبلیغ
صبا
http://holool.ParsiBlog.com
 
قالب وبلاگ

برداشت و فرآوری محصول پستهpistachio

دهه سوم شهریور اغلب ارقام پسته می رسند و آماده برداشت هستند . برخی ارقام پسته مانند بادامی و اوحدی جز ارقام زودرس هستند و در دهه اول و دوم شهریور نیز قابل برداشت هستند . برخی ارقام مانند اکبری دیررس هستند و در انتهای شهریور و اول مهر قابل برداشت هستند . البته باغاتی که زمین آنها شنی و ماسه ای است محصول درختان پسته ی آنها زودتر از باغاتی که زمین رسی دارند می رسند . معمولا در فصل شهریور که فصل برداشت محصول پسته است سمپاشی انجام نمی شود و به بعد از برداشت محصول موکول می شود . مگر در موارد خاص . دیر چیدن محصول پسته نیز توصیه نمی شود زیرا باعث آلوده شدن محصول به افلاتوکسین می شود . از طرفی خطراتی مانند ریزش محصول رسیده در اثر وزش بادها و یا خورده شدن محصول توسط گنجشکها از پیامدهای دیر چیدن محصول هستند . بعد از چیدن محصول بایستی آنها را به ترمینال برد و فرآوری نمود . ماندن پسته بیش از سی ساعت قبل از فرآوری باعث کاهش کیفیت محصول شده و منجر به تیرگی پوست استخوانی آن شده و از بازار پسندی محصول می کاهد ضمن اینکه آب تمیز و دستگاههای فرآوری نیز در این امر دخیل هستند . سعی شود بعد از فرآوری کامل پسته توسط دستگاهها آن را در محیط باز و در آفتاب پهن نمود تا بطور کامل خشک شود .


[ یکشنبه 91/6/26 ] [ 11:40 عصر ] [ شول ] [ نظرات () ]

رشد مغز پشته

رشد و نمو مغز پسته و جلوگیری از پوکی محصول

در تصویر روند رشد و نمو مغز پسته را می بینید . از زمان شروع به رشد مغز که از دهه سوم تیرماه به بعد شروع می شود درختان پسته به مراقبت و دقت بیشتری توسط باغداران نیاز دارند . در این زمان درختان نیازمند آب و کود کافی هستند .

گرمای هوا در این فصل ، نیاز شدید درختان به ازت و شیوع آفت پسیل (شیره) مواردی هستند که در صورت عدم توجه توسط باغداران منجر به خسارت شدید به محصول می شوند که بصورت پوکی زیاد محصول و ریزش جوانه های مثمر سال آینده بروز می کنند .

سمپاشی مناسب و به موقع جهت جلوگیری از شیوع آفت پسیل ، آبیاری کامل و با دقت و کود دهی با توجه به نیاز درختان از مواردی هستند که همزمان بایستی در این دوره مورد توجه قرار گیرند .

کمبود ازت در این فصل باعث می شود که برگهای سبز درختان به زردی گرایش پیدا کنند . لذا در این دوره زمانی نیاز درختان به علت رشد و نمو مغز محصول به ازت بیشتر می شود . چنانچه در باغ مشاهده گردید که رنگ غالب برگهای درختان به زردی گرایید ، بایستی با کودهای شیمیایی ازت مثل سولفات آمونیم این کمبود را جبران کرد . سولو پتاس نیز در این زمان که به صورت گرد در حین آبیاری پاشیده میشود ،به میزان زیادی در رشد و نمو مغز محصول و جلوگیری از ریزش جوانه های مثمر سال آینده موثر است .  


[ شنبه 91/4/31 ] [ 8:17 عصر ] [ شول ] [ نظرات () ]

گرده افشانی درختان پستهpistachio

فرایند گرده افشانی در درختان پسته در دهه ی دوم وسوم فروردین ماه انجام می شود.بسته به نورقم پسته از نظر زود گل دهی یا دیر گل دهی، درخت پسته ی نر زود گل یا دیر گل مورد نیاز است.در بین ارقام پسته رقم کله قوچی زود گل و رقم اکبری دیر گل محسوب میشوند و ارقام معروف اوحدی و احمد اقایی نیز متوسط گل هستند.به گفته  ی برخی کارشناسان به ازای هر ده درخت ماده نیاز به یک درخت نر در باغات پسته می باشد.ممکن است باغتان در منطقه ای باشد که باغات زیادی در آن منطقه وجود داشته باشند بنابراین  با وجود تعداد کم درختان نر پسته در باغتان عمل گرده افشانی به خوبی انجام می شود که با دلیل گرده کافی در جو و هوای آن منطقه است.با توجه به جهت وزش اغلب بادها در منطقه ای که باغ را احداث نموده اید باید نسبت به پیوند زدن درختان نر در باغ اقدام کنید.فرآیند گرده افشانی در روزهایی که وزش باد شدید است ویا رطوبت هوا بالا و یا بارندگی است به خوبی انجام نمی شود.جوانه های نر روی شاخه های درختان نر بزرگتر از جوانه های درختان ماده هستند و در اوایل فروردین درشت شده و زودتر باز می شوند.از طریق دقت در اندازه ی جوانه های نر در درختان نر پسته و یا اندازه تاج درخت می توانید در فصل زمستان به راحتی درختان نر را شناسایی کنید.شکل و اندازه و شمای درختان نر پسته تاثیر زیادی در بهبود کیفیت گرده افشانی دارد.درختان نر بلند با تاج مناسب محدودی بیشتری را پوشش می دهندو گرده افشانی را مناسب تر انجام می دهند.لذا هرس مناسب درختان نر پسته موضوع مهمّی می باشد.چنانچه در باغتان با کمبود درخت نر مواجه هستید و یا به هر دلیل گرده افشانی در باغتان به خوبی انجام نمی شود،می توانید شاخه هایی که دارای جوانه های نر هستند را از درختان بصورت قلمه جدا نموده و در بطری یا ظروف آب قرار داده و در جاهایی که نیاز به گرده افشانی دارید قرار دهید تا این جوانه ها به تدریج باز شوند و عمل گرده افشانی در محدوده ی فضای مورد نظرتان انجام شود.


[ سه شنبه 91/2/12 ] [ 8:58 صبح ] [ شول ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

موضوعات وب
لینک های مفید
صفحات دیگر
امکانات وب


بازدید امروز: 97
بازدید دیروز: 69
کل بازدیدها: 640543